ایده و خلاقیت دو رکن اساسی در تولید یک ارائه هستند. این ارائه می‌تواند از کتاب گرفته تا موسیقی و فیلم باشد، یا حتی یک فضاپیما...

در این مقاله، با هم معنی و مفهوم این دو اصل را درمی‌یابیم و چند دستورالعمل را مرور می‌کنیم.

تعریف ایده

آیا تا به‌حال، نقشه تولید چیزی جدید را داشته‌اید؟ مثلا دوست داشته باشید کتابی با موضوعی خاص بنویسید یا یک چیزی را توسعه دهید؟ همین فکر و نقشه تولید یا توسعه یک ارائه، «ایده» نام دارد.

اگر بخواهیم برای درکِ بهترِ این موضوع سری به «‌لغت‌نامه‌ها» بزنیم، متوجه خواهیم شد که؛ کلمه ایده به معنی )اندیشه، فکر( می‌باشد و ریشه فرانسوی دارد.

اما آن‌طور که در میان ما ایرانیان و دیگر کشور‌ها دیده و شنیده می‌شود، مطلقاً بجای )فکرِ نو( یا )فکرِ بکر( مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعریف خلاقیت

خلاقیت از کلمه «خلق» و «خالق» می‌آید اما به‌کار بردن این کلمه برای انسان‌ها اشتباه است. چرا؟ چون؛ انسان نمی‌تواند از «هیچ» چیزی خلق کند. انسان فقط قادر‌ است با متریال، اطلاعات و ابزاری که در دست دارد، یک چیزی را تولید کند. تعریف ما به این معنی است که؛ «خالق» بودن مربوط به توصیفِ «آغازگر دنیا» یا همان آفریننده است.

اما به دلیل این‌که کلمه به‌خصوصی برای به‌کارگیری نیست، ما هم از کلمه «خلاقیت» استفاده خواهیم نمود.

از این‌ها که بگذریم، برای درک بهتر این مسئله می‌توان گفت؛ به شناخت و استفاده «هوشمندانه» از اطلاعات، ابزار‌ها و متریال موجود، در جهت عملی سازی ایده را خلاقیت می‌گویند.

نحوه به‌کارگیری

شاید بخواهیم بدانیم؛ چگونه ایده خوبی بدهیم یا چگونه آن را خلاقانه اجرا کنیم؟ شرح راه حل را در این بخش بخوانید.

بسیار خوب، برای ایده دادن چندین راه وجود دارد؛ خیال‌پردازی، تحت تاثیر قرارگیری، احساس نیاز کردن و...

اگر علاقه‌مند به ایده‌پردازی در مورد مسائل هنری هستید بهترین راه تحت تاثیر قرار گرفتن است. برای دیدن این روش روی جمله «چگونه ایده بدهیم» کلیک نمایید.

اما اگر به دنبال ایده دادن برای اختراع یک دستگاه، شئ یا حتی نرم‌افزار هستید، بهترین راه نیاز‌یابی است. به عنوان مثال در بین کار‌های روزمره ببینیم چه چیزی واقعا جای خالی‌اش حس می‌شود یا موقع کار با کامپیوتر یا موبایل کمی فکر کنیم که چه نرم‌افزاری لازم است تولید شود؟ اینگونه می‌توانیم ایده‌های خوبی بدهیم. در این رابطه بهترین کتابی که می‌توانید به رایگان داشته باشید، ایده‌پردازی به سبک حرفه‌ایها نام دارد.

گذشته از ایده موضوع مهم دیگر اجرای «هوشمندانه» آن است. اگر دوست دارید ایده‌های هنری خود را خلاقانه ایجاد کنید، بایستی حتما راجب آن تحقیق کنید. بگذارید یک مثال بزنم؛

مهرداد، قصد دارد ایده کتابی که در سر دارد را عملی کند او می‌خواهد جلد کتابش هم توسط خودش طراحی شود اما نمی‌داند که چگونه کاملا خلاقانه این ایده را اجرا کند! او پس از مشورت و تحقیق متوجه می‌شود که برای نوشتن کتابش بایستی به نرم‌افزار‌های «واژه‌پرداز» و «صفحه‌آرایی» مثل )ورد( و )ایندیزاین( «کاملا» مسلط شود علاوه بر این «آموزش های نویسندگی» و «اصولِ صحیح نوشتن» را هم یاد بگیرد. برای طراحی جلد کتاب هم باید به نرم‌افزار «فتوشاپ» مسلط شود و همچنین راجب «زیبایی شناسی» تحقیق کند.

 شاید سخت به نظر برسد ولیکن برای خلاق بودن باید تا می‌شود یاد گرفت. اما مهرداد می‌تواند برای جلد، سفارش طراحی جلد کتاب را ثبت کند و کار خود را به یک فرد با تجربه بسپارد.

نتیجه

یا تعاریف و توضیحاتی که داده شد، دریافتیم؛ ایده یعنی فکرِ بِکری که شامل نقشه ساخت یا توسعه یک ارائه مثل کتاب یا دستگاهی است. و خلاقیت؛ روش اصولی و با تناسب اجرا کردن آن می‌باشد.ایده برای نوشتن

ایده برای دفتر خاطرات